Brendan Fraser Wins Best Actor in Critics Choice Awards 2023

In what could be one of show business’s greatest comebacks, veteran actor Brendan Fraser wins big in the 2023 Critics Choice Awards yesterday. Fraser starred in the drama movie titled “Whale” where he plays Charlie, a reclusive and obese professor who tries to get another chance to reconnect with his estranged daughter Ellie (Sadie Sink). The film gathered mixed criticism but during its premiere at the Venice Film Festival, Whale and Brendan Fraser received a standing ovation from the viewers. Fraser received his award at the event and gave a heartfelt speech after the film’s success. The 54-year-old actor was famous back in the ’90s and early 2000s. His most popular films were The Mummy, George of The Jungle, and Journey to the Center of the Earth. Though his career was deemed to be over, Brendan Fraser made a huge comeback to acting just recently.

Brendan Fraser had quite the competition as he was up against the Golden Globe Best Actor Austin Butler (Elvis) and top stars like Tom Cruise (Top Gun: Maverick), and Colin Farrell (Banshees of Inisherin). Paul Nighy (Living) and Paul Mescal (Aftersun) were also nominated for the award.

OTHER NEWS: Golden Globes 2023: All Winners + Outstanding red carpet entrances

ALL WINNERS OF THE CRITICS CHOICE AWARDS

Best Picture

Winner:

“Everything Everywhere All at Once” (A24)

Nominees:

  • “Avatar: The Way of Water” (20th Century Studios)
  • “Babylon” (Paramount Pictures)
  • “The Banshees of Inisherin” (Searchlight Pictures)
  • “Elvis” (Warner Bros.)
  • “The Fabelmans” (Universal Pictures)
  • “Glass Onion: A Knives Out Mystery” (Netflix)
  • “RRR” (Variance Films)
  • “Tár” (Focus Features)
  • “Top Gun: Maverick” (Paramount Pictures)
  • “Women Talking” (MGM/United Artists Releasing)

Best Actress

Winner:

Cate Blanchett – “Tár” (Focus Features)

Nominees:

  • Viola Davis – “The Woman King” (Sony Pictures)
  • Danielle Deadwyler – “Till” (Orion/United Artists Releasing)
  • Margot Robbie – “Babylon” (Paramount Pictures)
  • Michelle Williams – “The Fabelmans” (Universal Pictures)
  • Michelle Yeoh – “Everything Everywhere All at Once” (A24)

Best Supporting Actor 

Winner:

Ke Huy Quan – “Everything Everywhere All at Once” (A24)

Ke Huy Quan
Photo Courtesy of Decider

Nominees:

  • Paul Dano – “The Fabelmans” (Universal Pictures)
  • Brendan Gleeson – “The Banshees of Inisherin” (Searchlight Pictures)
  • Judd Hirsch – “The Fabelmans” (Searchlight Pictures)
  • Barry Keoghan – “The Banshees of Inisherin” (Searchlight Pictures)
  • Brian Tyree Henry – “Causeway” (A24/Apple Original Films)

Best Supporting Actress

Winner:

Angela Bassett – “Black Panther: Wakanda Forever” (Marvel Studios)

Angela Bassett
Photo Courtesy of Vanity Fair

Nominees:

  • Jessie Buckley – “Women Talking” (MGM/United Artists Releasing)
  • Kerry Condon – “The Banshees of Inisherin” (Searchlight Pictures)
  • Jamie Lee Curtis – “Everything Everywhere All at Once” (A24)
  • Stephanie Hsu – “Everything Everywhere All at Once” (A24)
  • Janelle Monáe – “Glass Onion: A Knives Out Mystery” (Netflix)

Best Director

Winner:

Daniel Kwan and Daniel Scheinert – “Everything Everywhere All at Once” (A24)

Nominees:

  • James Cameron – “Avatar: The Way of Water” (20th Century Studios)
  • Damien Chazelle – “Babylon” (Paramount Pictures)
  • Todd Field – “Tár” (Focus Features)
  • Baz Luhrmann – “Elvis” (Warner Bros.)
  • Martin McDonagh – “The Banshees of Inisherin” (Searchlight Pictures)
  • Sarah Polley – “Women Talking” (MGM/United Artists Releasing)
  • Gina Prince-Bythewood – “The Woman King” (Sony Pictures)
  • S.S. Rajamouli – “RRR” (Variance Films)
  • Steven Spielberg – “The Fabelmans” (Universal Pictures)

Best Limited Series

Winner:

“The Dropout” (Hulu)

Nominees:

  • “Gaslit” (Starz)
  • “The Girl from Plainville” (Hulu)
  • “The Offer” (Paramount+)
  • “Pam & Tommy” (Hulu)
  • “Station Eleven” (HBO Max)
  • “This Is Going to Hurt” (AMC+)
  • “Under the Banner of Heaven” (FX)

Best Drama Series

Winner:

“Better Call Saul” (AMC)

Nominees:

  • “Andor” (Disney+)
  • “Bad Sisters” (Apple TV+)
  • “The Crown” (Netflix)
  • “Euphoria” (HBO)
  • “The Good Fight” (Paramount+)
  • “House of the Dragon” (HBO)
  • “Severance” (Apple TV+)
  • “Yellowstone” (Paramount Network)

Best Young Actor/Actress

Winner:

Gabriel LaBelle – “The Fabelmans” (Universal Pictures)

Gabriel Labelle

Nominees:

  • Frankie Corio – “Aftersun” (A24)
  • Jalyn Hall – “Till” (Orion/United Artists Releasing)
  • Bella Ramsey – “Catherine Called Birdy” (Amazon Studios)
  • Banks Repeta – “Armageddon Time” (Focus Features)
  • Sadie Sink – “The Whale” (A24)

Best Comedy

Winner:

“Glass Onion: A Knives Out Mystery” (Netflix)

Nominees:

  • “The Banshees of Inisherin” (Searchlight Pictures)
  • “Bros” (Universal Pictures)
  • “Everything Everywhere All at Once” (A24)
  • “Triangle of Sadness” (Neon)
  • “The Unbearable Weight of Massive Talent” (Lionsgate)

Best Acting Ensemble

Winner:

“Glass Onion: A Knives Out Mystery” (Netflix)

Nominees:

  • “The Banshees of Inisherin” (Searchlight Pictures)
  • “Everything Everywhere All at Once” (A24)
  • “The Fabelmans” (Universal Pictures)
  • “The Woman King” (Sony Pictures)
  • “Women Talking” (MGM/United Artists Releasing)

Best Talk Show

Winner:

“Last Week Tonight with John Oliver” (HBO)

Nominees:

  • “The Amber Ruffin Show” (Peacock)
  • “Full Frontal with Samantha Bee” (TBS)
  • “The Kelly Clarkson Show” (Syndicated)
  • “Late Night with Seth Meyers” (NBC)
  • “Watch What Happens Live with Andy Cohen” (Bravo)

Best Comedy Special

Winner:

“Norm Macdonald: Nothing Special” (Netflix)

Nominees:

  • “Fortune Feimster: Good Fortune” (Netflix)
  • “Jerrod Carmichael: Rothaniel” (HBO)
  • “Joel Kim Booster: Psychosexual” (Netflix)
  • “Nikki Glaser: Good Clean Filth” (HBO)
  • “Would It Kill You to Laugh? Starring Kate Berlant & John Early” (Peacock)

Best Animated Series

Winner:

“Harley Quinn” (HBO Max)

Nominees:

  • “Bluey” (Disney+)
  • “Bob’s Burgers” (Fox)
  • “Genndy Tartakovsky’s Primal” (Adult Swim)
  • “Star Trek: Lower Decks” (Paramount+)
  • “Undone” (Prime Video)

Best Foreign Language Series

Winner:

“Pachinko” (Apple TV+)

Nominees:

  • “1899” (Netflix)
  • “Borgen” (Netflix)
  • “Extraordinary Attorney Woo” (Netflix)
  • “Garcia!” (HBO Max)
  • “The Kingdom Exodus” (MUBI)
  • “Kleo” (Netflix)
  • “My Brilliant Friend” (HBO)
  • “Tehran” (Apple TV+)

Best Movie Made for Television

Winner:

“Weird: The Al Yankovic Story” (The Roku Channel)

Nominees:

  • “Fresh” (Hulu)
  • “Prey” (Hulu)
  • “Ray Donovan: The Movie” (Showtime)
  • “The Survivor” (HBO)
  • “Three Months” (Paramount+)

Best Actress in a Drama Series

Winner:

Zendaya – “Euphoria” (HBO)

Zendaya in Euphoria
Photo Courtesy of Los Angeles Times

Nominees:

Christine Baranski – “The Good Fight” (Paramount+)
Sharon Horgan – “Bad Sisters” (Apple TV+)
Laura Linney – “Ozark” (Netflix)
Mandy Moore – “This Is Us” (NBC)
Kelly Reilly – “Yellowstone” (Paramount Network)

Best Actor in a Drama Series

Winner:

Bob Odenkirk – “Better Call Saul” (AMC)

Bob Odenkirk Better Call Saul
Photo Courtesy of Variety

Nominees:

  • Jeff Bridges – “The Old Man” (FX)
  • Sterling K. Brown – “This Is Us” (NBC)
  • Diego Luna – “Andor” (Disney+)
  • Adam Scott – “Severance” (Apple TV+)
  • Antony Starr – “The Boys” (Prime Video)

Best Hair and Makeup

Winner:

“Elvis” (Warner Bros.)

Nominees:

  • “Babylon” (Paramount Pictures)
  • “The Batman” (Warner Bros.)
  • “Black Panther: Wakanda Forever” (Marvel Studios)
  • “Everything Everywhere All at Once” (A24)
  • “The Whale” (A24)

Best Visual Effects

Winner:

“Avatar: The Way of Water” (20th Century Studios)

Nominees:

  • “The Batman” (Warner Bros.)
  • “Black Panther: Wakanda Forever” (Marvel Studios)
  • “Everything Everywhere All at Once” (A24)
  • “RRR” (Variance Films)
  • “Top Gun: Maverick” (Paramount Pictures)

Best Editing

Winner:

Paul Rogers – “Everything Everywhere All at Once” (A24)

Nominees:

  • Stephen Rivkin, David Brenner, John Refoua, James Cameron – “Avatar: The Way of Water” (20th Century Studios)
  • Tom Cross – “Babylon” (Paramount Pictures)
  • Matt Villa, Jonathan Redmond – “Elvis” (Warner Bros.)
  • Monika Willi – “Tár” (Focus Features)
  • Eddie Hamilton – “Top Gun: Maverick” (Paramount Pictures)

Best Production Design

Winner:

Florencia Martin, Anthony Carlino – “Babylon” (Paramount Pictures)

Nominees:

  • Dylan Cole, Ben Procter, Vanessa Cole – “Avatar: The Way of Water” (20th Century Studios)
  • Hannah Beachler, Lisa K. Sessions – “Black Panther: Wakanda Forever” (Marvel Studios)
  • Catherine Martin, Karen Murphy, Bev Dunn – “Elvis” (Warner Bros.)
  • Jason Kisvarday, Kelsi Ephraim – “Everything Everywhere All at Once” (A24)
  • Rick Carter, Karen O’Hara – “The Fabelmans” (Universal Pictures)

Best Cinematography

Winner:

Claudio Miranda – “Top Gun: Maverick” (Paramount Pictures)

Nominees:

  • Russell Carpenter – “Avatar: The Way of Water” (20th Century Studios)
  • Linus Sandgren – “Babylon” (Paramount Pictures)
  • Roger Deakins – “Empire of Light” (Searchlight Pictures)
  • Janusz Kaminski – “The Fabelmans” (Universal Pictures)
  • Florian Hoffmeister – “Tár” (Focus Features)

Best Comedy Series

Winner:

“Abbott Elementary” (ABC)

Nominees:

  • “Barry” (HBO)
  • “The Bear” (FX)
  • “Better Things” (FX)
  • “Ghosts” (CBS)
  • “Hacks” (HBO Max)
  • “Reboot” (Hulu)
  • “Reservation Dogs” (FX)

Best Actress in a Comedy Series

Winner:

Jean Smart – “Hacks” (HBO Max)

Nominees:

  • Christina Applegate – “Dead to Me” (Netflix)
  • Quinta Brunson – “Abbott Elementary” (ABC)
  • Kaley Cuoco – “The Flight Attendant” (HBO Max)
  • Renée Elise Goldsberry – “Girls5eva” (Peacock)
  • Devery Jacobs – “Reservation Dogs” (FX)

Best Actor in a Comedy Series

Winner:

Jeremy Allen White – “The Bear” (FX)

Nominees:

  • Matt Berry – “What We Do in the Shadows” (FX)
  • Bill Hader – “Barry” (HBO)
  • Keegan-Michael Key – “Reboot” (Hulu)
  • Steve Martin – “Only Murders in the Building” (Hulu)
  • D’Pharaoh Woon-A-Tai – “Reservation Dogs” (FX)

Best Animated Feature

Winner:

“Guillermo del Toro’s Pinocchio” (Netflix)

Nominees:

  • “Marcel the Shell with Shoes On” (A24)
  • “Puss in Boots: The Last Wish” (DreamWorks Animation)
  • “Turning Red” (Pixar)
  • “Wendell & Wild” (Netflix)

Best Actor in a Limited Series or Movie Made for Television

Winner:

Daniel Radcliffe – “Weird: The Al Yankovic Story” (The Roku Channel)

Nominees:

  • Ben Foster – “The Survivor” (HBO)
  • Andrew Garfield – “Under the Banner of Heaven” (FX)
  • Samuel L. Jackson – “The Last Days of Ptolemy Grey” (Apple TV+)
  • Sebastian Stan – “Pam & Tommy” (Hulu)
  • Ben Whishaw – “This is Going to Hurt” (AMC+)

Best Costume Design 

Winner:

Ruth E. Carter – “Black Panther: Wakanda Forever” (Marvel Studios)

Nominees:

  • Mary Zophres – “Babylon” (Paramount Pictures)
  • Catherine Martin – “Elvis” (Warner Bros.)
  • Shirley Kurata – “Everything Everywhere All at Once” (A24)
  • Jenny Eagan – “Glass Onion: A Knives Out Mystery” (Netflix)
  • Gersha Phillips – “The Woman King” (Sony Pictures)

Best Song

Winner:

“Naatu Naatu” – “RRR” (Variance Films)

Nominees:

  • “Lift Me Up” – “Black Panther: Wakanda Forever” (Marvel Studios)
  • “Ciao Papa” – “Guillermo del Toro’s Pinocchio” (Netflix)
  • “Hold My Hand” – “Top Gun: Maverick” (Paramount Pictures)
  • “Carolina” – “Where the Crawdads Sing” (Sony Pictures)
  • “New Body Rhumba” – “White Noise” (Netflix)

Best Score 

Winner:

Hildur Guðnadóttir – “Tár” (Focus Features)

Nominees:

  • Michael Giacchino – “The Batman” (Warner Bros.)
  • Justin Hurwitz – “Babylon” (Paramount Pictures)
  • John Williams – “The Fabelmans” (Universal Pictures)
  • Alexandre Desplat – “Guillermo del Toro’s Pinocchio” (Netflix)
  • Hildur Guðnadóttir – “Women Talking” (MGM/United Artists Releasing)

Best Original Screenplay

Winner:

Daniel Kwan, Daniel Scheinert – “Everything Everywhere All at Once” (A24)

Nominees:

  • Charlotte Wells – “Aftersun” (A24)
  • Martin McDonagh – “The Banshees of Inisherin” (Searchlight Pictures)
  • Steven Spielberg, Tony Kushner – “The Fabelmans” (Universal Pictures)
  • Todd Field – “Tár” (Focus Features)

Best Adapted Screenplay

Winner:

Sarah Polley – “Women Talking” (MGM/United Artists Releasing)

Nominees:

  • Rian Johnson – “Glass Onion: A Knives Out Mystery” (Netflix)
  • Kazuo Ishiguro – “Living” (Sony Pictures Classics)
  • Rebecca Lenkiewicz – “She Said” (Universal Pictures)
  • Samuel D. Hunter – “The Whale” (A24)

Best Supporting Actor in a Comedy Series

Winner:

Henry Winkler – “Barry” (HBO)

Nominees:

  • Brandon Scott Jones – “Ghosts” (CBS)
  • Leslie Jordan – “Call Me Kat” (Fox)
  • James Marsden – “Dead to Me” (Netflix)
  • Chris Perfetti – “Abbott Elementary” (ABC)
  • Tyler James Williams – “Abbott Elementary” (ABC)

Best Supporting Actress in a Comedy Series

Winner:

Sheryl Lee Ralph – “Abbott Elementary” (ABC)

Nominees:

  • Paulina Alexis – “Reservation Dogs” (FX)
  • Ayo Edebiri – “The Bear” (FX)
  • Marcia Gay Harden – “Uncoupled” (Netflix)
  • Janelle James – “Abbott Elementary” (ABC)
  • Annie Potts – “Young Sheldon” (CBS)

Best Supporting Actor in a Limited Series or Movie Made for Television

Winner:

Paul Walter Hauser – “Black Bird” (Apple TV+)

Nominees:

  • Murray Bartlett – “Welcome to Chippendales” (Hulu)
  • Domhnall Gleeson – “The Patient” (FX)
  • Matthew Goode – “The Offer” (Paramount+)
  • Ray Liotta – “Black Bird” (Apple TV+)
  • Shea Whigham – “Gaslit” (Starz)

Best Supporting Actress in a Limited Series or Movie Made for Television

Winner:

Niecy Nash-Betts – “Dahmer – Monster: The Jeffrey Dahmer Story” (Netflix)

Nominees:

  • Claire Danes – “Fleishman Is in Trouble” (FX)
  • Dominique Fishback – “The Last Days of Ptolemy Grey” (Apple TV+)
  • Betty Gilpin – “Gaslit” (Starz)
  • Melanie Lynskey – “Candy” (Hulu)
  • Juno Temple – “The Offer” (Paramount+)

Best Supporting Actor in a Drama Series

Winner:

Giancarlo Esposito – “Better Call Saul” (AMC)

Giancarlo Esposito

Nominees:

  • Andre Braugher – “The Good Fight” (Paramount+)
  • Ismael Cruz Córdova – “The Lord of the Rings: The Rings of Power” (Prime Video)
  • Michael Emerson – “Evil” (Paramount+)
  • John Lithgow – “The Old Man” (FX)
  • Matt Smith – “House of the Dragon” (HBO)

Best Supporting Actress in a Drama Series

Winner:

Jennifer Coolidge – “The White Lotus” (HBO)

Jennifer Coolidge The White Lotus

Nominees:

  • Milly Alcock – “House of the Dragon” (HBO)
  • Carol Burnett – “Better Call Saul” (AMC)
  • Julia Garner – “Ozark” (Netflix)
  • Audra McDonald – “The Good Fight” (Paramount+)
  • Rhea Seehorn – “Better Call Saul” (AMC)

Best Foreign Language Film

Winner:

“RRR” (Variance Films)

Nominees:

  • “All Quiet on the Western Front” (Netflix)
  • “Argentina, 1985” (Amazon Studios)
  • “Bardo, False Chronicle of a Handful of Truths” (Netflix)
  • “Close” (A24)
  • “Decision to Leave” (Mubi)

Best Actress in a Limited Series or Movie Made For Television

Winner:

Amanda Seyfried – The Dropout (Hulu)

Nominees:

  • Julia Garner – “Inventing Anna” (Netflix)
  • Lily James – “Pam & Tommy” (Hulu)
  • Amber Midthunder – “Prey” (Hulu)
  • Julia Roberts – “Gaslit” (Starz)
  • Michelle Pfeiffer – “The First Lady” (Showtime)

#SeeHer Award

Winner: Janelle Monáe

Lifetime Achievement Award

Winner: Jeff Bridges


Did you find this article interesting? Feel free to share your thoughts in the comments below. For more content, stay with us, here at Spiel Times.

OTHER NEWS: Netflix: Top 5 Most Watched Movies – Ranked

Make sure you subscribe to our push notifications. Stay posted and never miss an update from video games, cinema, and sports. Follow us on Twitter @spieltimes for the latest PS5 restock and drop. Until next time, Stay Safe and Happy Gaming!

Sources: Variety, Vanity Fair
John Micheal (sometimes called JM or Mike) has been writing various types of professional articles for almost 2 years now. He is an avid sports fan and has been following the NBA since the early 2000s. He also loves playing a lot of video games like DotA 2, Valorant, but MMOs have a special places in JM's heart. Not only is he a huge fan of basketball and video games, he also loves movies and tv shows. He is a huge MARVEL and MCU fan plus he is into a lot of superhero stuff.